“Het gaat over cultuur, mijnheer de deputé van mijn voeten.”
Ik kijk naar de Zevende Dag en zie..
Anne Provoost, een heel erg grote lady in de literaire wereld, en ze praat over de Feminatheek van Louis Paul Boon
De ‘Fenomenale feminatheek’ van Louis Paul Boon is op 4 april te zien op het literaire festival ‘Zogezegd’ in Gent. Dat had Anne Provoost eerder bekendgemaakt. De Feminatheek bevat 22.400 foto’s die Boon verzamelde van en over vrouwen, onderverdeeld in rubrieken zoals ‘het kindvrouwtje‘, ‘het ondergoed‘, ‘het wapen van de minnaar‘ en ‘Brigitte Bardot‘.
In een andere stad werd dit tijdsdocument verboden, zij het zogenaamd ‘afgelast’ door een mijnheer die (door die armtierige speling van het lot die somtijds het gevolg is van democratie) aan politiek doet, namelijk provinciaal gedeputeerde Ludo Helsen. Een deputé, zoals we zeggen, doch louter toevallig ook een tsjeef, gelijk dat we zeggen. Toevallig hoor, want het verbod gaat niet (o neen) over de blote madammen en de pornografische afbeeldingen, maar over de artistieke waarde van Boon’s collectie. Die ‘andere stad’ is niet ergens een kotersnest in het Hol van Pluto, maar wél de culturele hoofdstad van het heelal, het walhalla van de kunsten, de stad waar zo veel grote artiesten een thuishaven aan de haven hebben gevonden: Antwerpen, jawel.
En ja, inderdaad, na al die jaren is er eindelijk een man verschenen die in de plaats van onszelf, het plebs, het onnozele volk, de massa, weet te bepalen wat artistieke waarde is! Of wacht, vergis ik mij en is er al eerder een dergelijk tijdperk geweest, in donkere tijden toen mensen als Helsen Tsjeef en meester waren?
Anne Provoost over de Literaire Lente:
‘Met ’Zogezegd’ wil ik veertig jaar na ’68 op zoek gaan naar wat er is overgebleven van de grote thema’s van toen: de utopie, de verbeelding, het geloof in de toekomst en de seksuele bevrijding. Ik hoop dat door de tentoonstelling duidelijk wordt dat de tijd dat instanties kunnen beslissen of een controversieel project al dan niet gezien mag worden voorbij is’
De curator wil de bezoekers van het festival toegang verlenen tot het omstreden project. ‘Dat er een politiek instituut is dat hier de grens trekt, zoals gedeputeerde Helsen in Antwerpen, is niet meer van deze tijd’, vindt Provoost.
Nu op TV zegt Anne Provoost dat in een land als Frankrijk de collectie van een groot auteur als Boon al lang in de fase van de digitalisatie zou zijn.En hey, ze geeft een primeur: met een beetje geluk krijgt Gent de integrale collectie te zien.
Met dank aan de heer Helsen voor deze fantastische reclame voor de Literaire Lente, en met de vriendelijke vraag aan de burgemeester van Antwerpen om al dan niet getooid in hoofddoek en met of zonder stropdas (oeps) een steen te verleggen in een glas Scheldewater en er zélf voor te zorgen dat de Feminatheek naar Antwerpen komt. Ik ben niet de enige die dat meer dan terecht zou vinden.
Zo van: up yours, Helsen. Het gaat over cultuur, geschiedenis, betekenis, symboliek, en het verwarde leven van een groot schrijver. It’s about Boon, stupid.
Foto’s uit de Feminatheek kunt trouwens u hier bestellen, simpelweg.
Update: Houbi schreef over hetzelfde onderwerp een subliem, onderbouwd, gestructureerd stukje, een standaardwerkje voor wie over het probleem wilt nadenken of debatteren : klik!
Tags: Boon, Feminatheek, Politiek en Samenleving

February 3rd, 2008 at 2:44 pm
Amen.
February 3rd, 2008 at 4:48 pm
Mwof. Ik kan me inbeelden dat nog wel meer kunstenaars of schrijvers (of schrijvelaars en kuntenaarders) een indrukwekkende collectie porno liggen hebben.
Of dat nu meteen interessant te noemen is, per definitie? Ik zou het zo nog niet weten.
February 3rd, 2008 at 5:49 pm
Awel, dat vind ik nu eens niet.
De “feminatheek” is gewoon een collectie van softe en minder softe porno (voorzover ik tot nu toe gezien heb, maar ik ga zeker de tentoonstelling zelf bekijken, dus ik kan nog van gedacht veranderen). En het is niet omdat deze porno verzameld werd door Boon of Claus of Shakespeare hemzelve, dat porno plots cultuur of kunst wordt..
Het zegt hoogstens iets over de meest intieme fantasieën van de brave man, en dat er tijdperken en plaatsen zijn waar je in problemen kunt komen met deze blaadjes weten we al lang.
Geef toe, had er iemand met dezelfde plaatjes in een bedremmelde sexboetiek een tentoonstelling “Vintage porn uit de fities en de sixties” georganiseerd, er zou geen haan naar gekraaid hebben of dit kunst genoemd hebben. Maar nee, het moest weer zo nodig met de fanfare en poeha in een overheidsmuseum enzovoorts enzoverder. Er moesten weer eens open deuren ingetrapt worden.
Beide partijen getuigen van provincialisme. Deputé Helsen omdat hij zo entoesiast in de open val trapt, dat je bijna geheime afspraken over negatieve publiciteit gaat vermoeden. Maar de organisatoren en en “heel erg grote lady” (1m80? 1m85?) Anne Provoost ook, omdat porno zo mainstream geworden is dat het helemaal niet meer “naughty, naughty” is. Heus, een nieuw mei 68 is echt niet meer nodig, een nieuwe censuur hangt echt niet in de lucht. Een paar klikken op het internet en je hebt hele bakken, en zelfs je brave buurman van wie je het nooit gedacht hebt, staat er bij en kijkt er naar ook al zegt hij van niet. Hoog tijd dat er eens een paar echte kunstenaars opstaan die zonder te moraliseren terug eens kritisch zijn voor porno. Want de goeie ouwe tijd toen deze plaatjes nog taboe waren komt nooit meer terug…
February 3rd, 2008 at 6:08 pm
Anne Provoost zou ik buiten het verhaal houden, zij is gewoon de curator van de Literaire Lente. En ja, misschien past de collectie van Boon eerder in een hypermodern Huis van Alijn, als een aspect van Volkscultuur. En in die zin mogen ze voor mij een hele expo organiseren met ‘waar keken geile mannen naar doorheen de eeuwen’. Net zoals het huis van Alijn een expo toonde met wat mensen doorheen de jaren op hun homevideo hebben gezet. Ik vind dat allemaal relevant. Want misschien zou dat heel wat inzicht opleveren in de denkwereld van (sommige) mannen. Deze collectie is misschien niet per se interessant omdàt ze van Boon is, maar ze is wel bewaard om die reden, en ze leert ons iets bij over het denken in een bepaald patroon in een bepaald tijdperk, en in dit geval ook nog in een welbepaald hoofd.
Ik kan mensen hun persoonlijke visie of hun gebrek aan goesting om deze collectie te zien begrijpen, maar omgekeerd is het ook niet juist om mensen die ze wel relevant vinden naïef te noemen, of om er van uit te gaan dat dit enkel zo is omdat het over Boon gaat.
February 3rd, 2008 at 10:20 pm
Ik vind de foto bij dit postje alleszins prachtig!
February 3rd, 2008 at 10:51 pm
Waar keken geile mannen naar doorheen de eeuwen: borsten, billen en kutjes.
February 4th, 2008 at 8:08 am
Ik zou in elk geval liever de feminatheek in het huis van Alijn bezoeken dan tijdens zogezegd. Ik vond er vorig jaar niet zo veel aan en was dan ook niet van plan om dit jaar te gaan. Enige kans dat het ook buiten zogezegd te zien is?
February 4th, 2008 at 9:47 am
misschien verboden omdat ludo helsen (zonder hoofdletter) zelf voorkomt in de feminatheek .
http://muggenbeet.blogspot.com/2008/02/uit-muggenbeets-feminatheek.html.
February 4th, 2008 at 12:07 pm
Of waar een “grootstad” klein in is.
@ Yab
Effectief.
February 4th, 2008 at 4:18 pm
‘k ging hier een superlange comment plaatsen, maar de superlange comment werd een joekel, en heb hem dan maar zelf geblogd:
http://houbi.com/?p=172
February 4th, 2008 at 10:52 pm
In 1986 was er ooit al een verbod op de ‘Fenomenale feminatheek’ al in de media … de herrie ging hem toen wel meer over een paar tekeningen en schilderijen van Boontje en niet over de foto’s. Lees meer op http://www.aardbol.net
April 6th, 2008 at 9:08 am
Een standaardwerk voor een prikje:
http://www.standaard.be/extra/pdf/bon_louispaulboon.pdf